Minek ment oda?
A tízmillió szövetségi kapitány megfejtette, miért cserélte a válogatott védője zöld-fehér mezét lila-fehérre. Pálfy Dániel Ábel írása.
A szövetségi kapitány és játékosok értékelték az 1-0-ra elveszített meccset.
Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya szerint sok hibával futballozott csapata szombat este a finnek otthonában 1-0-ra elveszített Nemzetek Ligája-találkozón.
Kecsegtető statisztikák
„Természetesen mint minden magyar, különösképpen azok a szurkolók, akik elkísérték a csapatot, csalódottak vagyunk. Nagyon szerettük volna győzelemmel kezdeni a sorozatot, az első tizenöt percben két labdát is elveszítettünk a pálya közepén, az egyikből gólt is kaptunk. Mit sem ér az a sok helyzet, ha a befejezéseknél pontatlanok vagyunk" – nyilatkozta Marco Rossi a találkozót követő sajtótájékoztatón.
Az MTI kérdésére válaszolva az olasz szakember kiemelte, mindenképpen fejlődni kell a labda járatásában és a széleken vezetett támadásokban, hiszen a középpályáról felívelt labdák nem működőképesek. A kapitány elmondta, korábbi csapatainál az ötvédős rendszert favorizálta, azonban ennek a begyakorlásához sokkal több időre van szükség, mint az a néhány nap, amelyet eddig a válogatottal dolgozhatott. Ugyanakkor hangsúlyozta: a keretben szereplők többsége négyvédős rendszerben futballozik a klubjában, ráadásul azok a hibák, amelyeket elkövettek, nem a taktikai rendszerhez kapcsolódnak.
Marco Rossi kiemelte, nem szabad ezt a mérkőzést „teljes egészében a kukába dobni", ugyanis számos pozitívumot látott a pályán, melyeket meg kell tartani a görögök elleni keddi összecsapásra. „A csapat küzdött, hajtott, mindenki odatette magát, de van úgy az életben, hogy az ember elveszít egy-egy harcot. Ilyenkor alázatos és kemény munkával kell továbbmenni" – mondta a szakember, s hozzátette: a statisztika is kifejezetten kecsegtető dolgokat mutatott, persze ezzel a futballban nem mindig lehet meccset nyerni.
A magyarok kedden a görögök ellen folytatják szereplésüket a sorozatban, a Groupama Arénában 20.45 órakor kezdődő összecsapást zárt kapuk mögött rendezik az Európai Labdarúgó Szövetség büntetése nyomán, amelyet még a románok elleni 2015-ös Európa-bajnoki selejtezőn történtek miatt szabott ki. A válogatottak a sorozat minden osztályában négy csoportban játszanak oda-visszavágós alapon. Az eredmények alapján a B, a C és a D osztály csoportgyőztesei feljutnak, az A, a B és a C osztály csoportutolsói pedig kiesnek. Az A osztály négy csoportgyőztese jövő júniusban négyes döntőn vesz részt.
A Nemzetek Ligájában négy Európa-bajnoki helyet is meg lehet szerezni. Alapesetben minden osztályban a csoportgyőztesek 2020 márciusában megmérkőznek az indulási jogért, valójában viszont azok a csapatok szerepelnek majd a rájátszásokban, amelyek az adott osztályban a legelőkelőbb helyen zártak, de a 2019 őszén záruló hagyományos Eb-selejtezők során lemaradtak a részvételt garantáló első és második helyekről.
Nem volt nyomás
Szalai Ádám, a magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya szerint sokkal bátrabb játékra van szükség ahhoz, hogy eredményesek legyenek. Kijelentette, nem volt rajtuk nyomás Tamperében, de sokkal több kellett volna mindenkitől.
„Hiányzott, hogy felvállaljuk az egy-egy elleni párharcokat, bátrabban kellett volna játszani a finn csapat ellen. Amíg nem merünk olyan döntéseket hozni, amelyekre éles helyzetekben szükség lenne, addig nem fogunk még több helyzetet kialakítani, és veszélyesebben futballozni" – fejtette ki. A Bundesliga góllövőlistáját vezető támadó hangsúlyozta, a szövetségi kapitányváltás óta az edzések teljesen rendben voltak, sok fiatal szóhoz is jutott, s nekik is kellene nemzetközi szinten egyre többet felvállalni a párharcokból.
Kovács István, a Mol Vidi támadója négy év után játszott újra a válogatottban: 26 éves futballista legutóbb 2014 novemberében az oroszok elleni barátságos mérkőzésen képviselte a magyar színeket.
„Örülök, hogy újra lehetőséget kaptam kezdőként, ettől függetlenül keserű a szám íze a vereség miatt, ráadásul ezt csak tetézi, hogy az én hibámból kaptuk a gólt, ami alapvetően megváltoztatta a játék képét, hiszen onnantól a finnek játszhatták a saját játékukat" – nyilatkozta Kovács az MTI-nek. A futballista elmondta, a Vidiben egy kicsit hátravontabban futballozik, ebből is adódott a hibája, hiszen háttal vette át a labdát.
Sallai Roland arról beszélt, hogy minél gyorsabban el kell felejteni ezt az összecsapást. „Vegyes érzelmek vannak bennem, hiszen megvoltak a lehetőségeink, de nem tudtunk élni velük. Nem erre számítottunk, a középpályán a labdavesztések után gyorsan átjöttek rajtunk, a gólt is ebből kaptuk. Mindenesetre le kell szűrnünk tanúságokat" – mondta a Freiburg futballistája.
„Nem kezdtük jól a mérkőzést, hidegzuhanyként jött a vezető góljuk a hetedik percben" – fogalmazott Lang Ádám, aki kiemelte: a finnek kihasználták a magyar labdavesztéseket, lehetőségeket teremtettek belőlük, s ezek egyikének kihasználásával meg is nyerték a mérkőzést. Pozitívumként rámutatott: nekik is voltak lehetőségeik. „A végén mindent egy lapra téve támadtunk. A kapufáik a végén a kitámadásunknak voltak köszönhetők, s nem a mi szervezetlenségünknek" – szögezte le. Kiemelte, az ellenfél hibáinak megbüntetésében kell előre lépniük, hiszen ezeket kihasználva ezt a mérkőzést akár meg is fordíthatták volna.
Pátkai Máté elmondta, a kapitány felhívta a figyelmüket az ellenfél agresszív kezdésére, ám a házigazdák élni tudtak a lehetőségükkel. „Utána már mi irányítottunk, akár fordíthattunk volna, hiszen a lehetőségek is megvoltak: pontrúgásokból, belőtt labdákból és kombinatív játékból. Ennyi helyzettel több mérkőzést meg lehetett volna nyerni" – értékelt. Hozzátette, a finneknek főleg a második félidőben voltak lehetőségeik. „Szívünket-lelkünket kitettük a pályára, s a végén már több hiba becsúszott" – tette hozzá. Kitért rá: hazai pályán még közönség nélkül is javítani és győzni kell.
(MTI)